Lempel-Ziv (LZ) kompresioni metodi su najprisutniji metodi iz klase kompresionih algoritama bez gubitaka.
Kompresioni algoritmi bez gubitaka koriste se u softverskim alatkama poput PKZIP and WinZip (Zip format), Unix programima bzip2, gzip i compress. Neki fajl formati slika poput PNG koriste samo kompresiju bez gubitaka, dok drugi formati poput TIFF i MNG mogu da koriste kompresione algoritme sa ili bez gubitaka. GIF koristi kompresiju bez gubitaka, ali mnoge GIF implementaciju imaju problem sa predstavljanjem pune boje slike, te vrsi kvantizacija (cesto sa diterovanjem) do 256 ili manje boja pre nego se kodira kao GIF.
DEFLATE metod je varijacija LZ metoda koja je optimizovana za brzu dekompresiju.DEFLATE se koristi kod gormata PKZIP, gzip i PNG.
LZW (Lempel-Ziv-Welch) je Unisys patent (do juna 2003) i koristi se kod GIF formata.
LZR (LZ-Renau) metodi slize kao osnova Zip metoda.
LZ metodi koriste kompresioni model zasnovan na tabeli gde elementi tabele su supstiticije redundantnih podataka. Za vecinu LZ metoda, tabela se generise dinamicki iz ranijih ulaznih podataka. Na tabelu se cesto primenjuje Huffman-ovo kodiranje (npr. SHRI, LZX). Aktuelni kod iz LZ klase algoritama koji ima najbolje performanse je LZX, iako se po performansama RAR i ACE priblizavaju. LZX je narucio Microsoft i koristi se u CAB formatu.