Kompresoni metodi na softverskom tržištu

 

 Lempel-Ziv (LZ) kompresioni metodi su najprisutniji metodi iz klase kompresionih algoritama bez gubitaka.  

Kompresioni algoritmi bez gubitaka koriste se u softverskim alatkama poput  PKZIP and WinZip (Zip format), Unix programima bzip2, gzip i compress. Neki fajl formati slika poput PNG  koriste samo kompresiju bez gubitaka, dok drugi formati poput  TIFF i MNG mogu da koriste kompresione algoritme sa ili bez gubitaka.  GIF koristi kompresiju bez gubitaka, ali mnoge GIF implementaciju imaju problem sa predstavljanjem pune boje slike, te vrsi kvantizacija (cesto sa diterovanjem) do 256 ili manje boja pre nego se kodira  kao GIF.

 

DEFLATE metod je varijacija  LZ metoda koja je optimizovana za brzu dekompresiju.DEFLATE se koristi kod gormata  PKZIP, gzip i PNG

LZW (Lempel-Ziv-Welch) je Unisys patent (do juna 2003) i koristi se kod GIF formata. 

 LZR (LZ-Renau) metodi slize kao osnova Zip metoda. 

LZ metodi koriste kompresioni model zasnovan na tabeli gde elementi tabele su supstiticije redundantnih podataka. Za vecinu LZ metoda, tabela se generise dinamicki iz ranijih ulaznih podataka. Na tabelu se cesto primenjuje Huffman-ovo kodiranje (npr. SHRI, LZX). Aktuelni kod iz LZ klase algoritama koji ima najbolje performanse je LZX, iako se po performansama RAR i ACE priblizavaju. LZX je narucio Microsoft i  koristi se u CAB formatu.

 

DEFLATE

DEFLATE je algoritam iz klase kompresionih metoda bez gubitaka koji koristi kombinaciju  LZ77 algoritma i Huffman kodiranja. Autor metode je  Phil Katz. Upotrebljena je  u  verziju 2 Katzovog PKZIP alata za arhiviranje. 

The ZIP file format je najprisutniji kompresioni file format u IBM PC svetu. Katz je kreirao ZIP file format kao odgovor na legalni izazov od strane SEA asocijacije (Software Enhancement Associates). Naime, Katz je asemblirai i optimizovao njihov  ARC arhiver i napravio PKARC, ali nije zeleo da ih ustupi njima, niti da bude angazovan kod njih, vec da i dalje bude slobodan programer koji placa asocijaciji za patent nad kojim je radio.

Drugi Katz-ov korak je usledio ubrzo. tj. on je kreirao sopstveni kompresioni alat PKZIP, a upotrebljeni .ZIP format se pokazao kao efikasniji kompresioni format od .ARC. 

Danas, mnoge alatke sem PKZIP poseduju mogucnost kreiranja, modifikovanja ili otvaranja zip datoteka, kao npr. WinZip, PicoZip, Info-ZIP i WinRAR.







Jelena Grmuša

Primene računara