Iako je HTML, pre svega, jezik za opis stranice dokumenta, prilikom izrade HTML-strane moguće je ugraditi u hipertekstuelni dokument programski kod na dva nivoa:
U programiranju se koriste jezici koji su podesni za manipulaciju karakterskim niskama i tekstovima kao što su: C, Perl, Tcl, Java ili komande iz UNIX-shell-a. Ovakvi programi se nalaze na serveru u direktorijumu cgi ili cgi-bin
Ovakvi programi su neophodni za obradu formulara, generisanje dinamičkih web-strana i kao pomoćno sredstvo u identifikaciji korisnika.
Detaljnije se o konceptu CGI-programiranja može naći u knjizi:
JavaScript je objektno-orijentisani jezik
namenjen razvoju aplikacija na Internetu. Navigator
interpretira iskaze u jeziku JavaScript,
umetnute u dokument zapisan na HTML-u. Opis jezika
JavaScript se može naći na studentskom serveru
ALAS
.
Iskazi programskog jezika koji će biti umetnut u tekst na HTML-u
se navode pod složenom etiketom <SCRIPT>
.
Specifikacija programskog jezika se opisuje pomoću
atributa LANGUAGE
:
<SCRIPT LANGUAGE="JavaScript"> . . . </SCRIPT>
Kada se kod između ovakvih etiketa učita pomoću navigatora, onda se takav program izvršava i daje svoj izlaz u okviru interpretirane html-strane. Na primer, efekat sledećeg dokumenta:
<HTML> <TITLE>JavaScript</TITLE> <BODY> <SCRIPT LANGUAGE="JavaScript"> document.write("<H2>Vrednosti faktorijela</H2>"); f = 1; for( i = 1; i < 10; i++ ) { f = f * i; document.write( i + "! = " + f ); document.write("<BR>"); } </SCRIPT> </BODY> </HTML>
se može videti ako se on pozove kao HTML-dokument, sačuvan u datoteci ex1301.html. Izvršavanje ovog programa genrisaće stranicu u HTML-u u koja predstavlja izlazni izveštaj iz ovog programa. (document.write je "metoda", što u OO-terminologiji predstavlja termin kojim se označava funkcija ili procedura.)