Osnovi programiranja - februar 2004. - M, N i V smer

1. Sa tastature se unosi tekst. Napraviti statistiku u kojoj se prikazuje koliko puta se pojavilo svako od slova engleske azbuke, koliko puta se pojavila svaka od cifara i koliko je bilo ukupno karaktera koji ne spadaju ni u jednu od ove dve kategorije. [25]

2. Svaki red datoteke, čije se ime navodi kao prvi argument komandne linije, sadrži po jedan ceo, veliki, neoznačen broj koji može imati do 100 cifara. Broj redova nije unapred ograničen. Napisati program koji na standardni izlaz štampa najveći u ovom nizu brojeva. [35]

Osnovi programiranja - februar 2004. - M, N i V smer

1. Sa tastature se unosi tekst. Napraviti statistiku u kojoj se prikazuje koliko puta se pojavilo svako od slova engleske azbuke, koliko puta se pojavila svaka od cifara i koliko je bilo ukupno karaktera koji ne spadaju ni u jednu od ove dve kategorije. [25]

2. Svaki red datoteke, čije se ime navodi kao prvi argument komandne linije, sadrži po jedan ceo, veliki, neoznačen broj koji može imati do 100 cifara. Broj redova nije unapred ograničen. Napisati program koji na standardni izlaz štampa najveći u ovom nizu brojeva. [35]

Osnovi programiranja - februar 2004. - M, N i V smer

1. Sa tastature se unosi tekst. Napraviti statistiku u kojoj se prikazuje koliko puta se pojavilo svako od slova engleske azbuke, koliko puta se pojavila svaka od cifara i koliko je bilo ukupno karaktera koji ne spadaju ni u jednu od ove dve kategorije. [25]

2. Svaki red datoteke, čije se ime navodi kao prvi argument komandne linije, sadrži po jedan ceo, veliki, neoznačen broj koji može imati do 100 cifara. Broj redova nije unapred ograničen. Napisati program koji na standardni izlaz štampa najveći u ovom nizu brojeva. [35]

Osnovi programiranja - februar 2004. - M, N i V smer

1. Sa tastature se unosi tekst. Napraviti statistiku u kojoj se prikazuje koliko puta se pojavilo svako od slova engleske azbuke, koliko puta se pojavila svaka od cifara i koliko je bilo ukupno karaktera koji ne spadaju ni u jednu od ove dve kategorije. [25]

2. Svaki red datoteke, čije se ime navodi kao prvi argument komandne linije, sadrži po jedan ceo, veliki, neoznačen broj koji može imati do 100 cifara. Broj redova nije unapred ograničen. Napisati program koji na standardni izlaz štampa najveći u ovom nizu brojeva. [35]

Osnovi programiranja - februar 2004. - M, N i V smer

1. Sa tastature se unosi tekst. Napraviti statistiku u kojoj se prikazuje koliko puta se pojavilo svako od slova engleske azbuke, koliko puta se pojavila svaka od cifara i koliko je bilo ukupno karaktera koji ne spadaju ni u jednu od ove dve kategorije. [25]

2. Svaki red datoteke, čije se ime navodi kao prvi argument komandne linije, sadrži po jedan ceo, veliki, neoznačen broj koji može imati do 100 cifara. Broj redova nije unapred ograničen. Napisati program koji na standardni izlaz štampa najveći u ovom nizu brojeva. [35] 3 U datoteci matrica.txt nalazi se prirodan broj n jednak dimenziji kvadratne matrice, a zatim realni brojevi

dvostruke tačnosti koji predstavljaju elemente matrice i to po n brojeva u svakoj vrsti.

(a) Napisati funkciju koja računa determinantu prosledjene matrice.

(b) Napisati program koji za matricu iz navedene datoteke ispituje da li je singularna. [40]

3 U datoteci matrica.txt nalazi se prirodan broj n jednak dimenziji kvadratne matrice, a zatim realni brojevi dvostruke tačnosti koji predstavljaju elemente matrice i to po n brojeva u svakoj vrsti.

(a) Napisati funkciju koja računa determinantu prosledjene matrice.

(b) Napisati program koji za matricu iz navedene datoteke ispituje da li je singularna. [40]

3 U datoteci matrica.txt nalazi se prirodan broj n jednak dimenziji kvadratne matrice, a zatim realni brojevi dvostruke tačnosti koji predstavljaju elemente matrice i to po n brojeva u svakoj vrsti.

(a) Napisati funkciju koja računa determinantu prosledjene matrice.

(b) Napisati program koji za matricu iz navedene datoteke ispituje da li je singularna. [40]

3 U datoteci matrica.txt nalazi se prirodan broj n jednak dimenziji kvadratne matrice, a zatim realni brojevi dvostruke tačnosti koji predstavljaju elemente matrice i to po n brojeva u svakoj vrsti.

(a) Napisati funkciju koja računa determinantu prosledjene matrice.

(b) Napisati program koji za matricu iz navedene datoteke ispituje da li je singularna. [40]

3 U datoteci matrica.txt nalazi se prirodan broj n jednak dimenziji kvadratne matrice, a zatim realni brojevi dvostruke tačnosti koji predstavljaju elemente matrice i to po n brojeva u svakoj vrsti.

(a) Napisati funkciju koja računa determinantu prosledjene matrice.

(b) Napisati program koji za matricu iz navedene datoteke ispituje da li je singularna. [40]