Slanje fajlova se vrši tako|e iz pinea. Kada se izabere opcija compose message za slanje poruke, pored primaoca i subjecta (naslova), u vidu attachmenta (priveska) može se poslati jedan ili više fajlova pomoću ^J. Fajl se može poslati i u okviru glavne poruke pomoću ^R. Kada se primi poruka sa attachmentima, oni se gledaju sa v (view attachments) i izborom konkretnog priveska. Attachment se snima u poseban fajl pomoću s (save attachment). Izlazak iz pregleda privezaka je sa < (back).
Akcije u komandi less:
b – Vraćanje na prethodnu stranu.
u – Vraćanje
za pola strane unazad.
d – Spuštanje za pola strane.
v – Prelazak na
slede}u stranu.
space – Prelazak na slede}u stranu.
/<ime> –
Osvetljava sve pojave stringa <ime>. Ako se <ime> ne navede, to
znači find next.
q – Izlaz.
Postoje još i editori vi i emacs koji su standardni za UNIX, i mnogo su profesionalniji od editora joe, ali i mnogo komplikovaniji. Editor pico je sličan joeu, nalik na pineov editor i zgodan za koriš}enje.
Fajlovi iz home direktorijuma koji se po defaultu koriste:
.login –
Izvršava se prilikom svakog logovanja (telnetovanja).
.logout – Izvršava se
prilikom svakog izlogivanja.
.tcshrc – Izvršava se pri otvaranju novog shella
ako koristimo tcsh (kao autoexec.bat u DOS-u). Tu se stavi mesg, alias,
set…
.bashrc – Isto kao .tcshrc samo za shell bash.
.forward – Služi da
poštu koju primamo preusmerimo na drugi nalog (npr. teslu). U tom fajlu treba da
pišu adrese (po jedna u svakom redu) kojima }e se slati nove poruke. Ako želimo
da pored slanja na druge, nove poruke ostanu i na našem nalogu, u .forward
doda}emo i adresu našeg naloga. Pri tom ne}e biti rekurzivne raspodele novih
poruka. Ovo se najčeš}e radi kada imamo više naloga, a želimo da čitamo poštu
samo na jednom od njih, i tada se na ostalim nalozima napravi po jedan .forward
fajl u kome piše samo adresa ciljnog naloga. Da li se i gde nekoj osobi pošta
forwarduje vidi se pomo}u naredbe finger.
.history – U ovom fajlu se čuva
izvestan broj komandi koje smo poslednje koristili. Ukoliko je podešeno set
history=100, pamti}e se 100 poslednje otkucanih komandi.
.plan – Ovde
navodimo koji su naši planovi. Plan za bilo koju osobu se vidi pomo}u
finger.
DEADJOE – To je poslednji fajl čije editovanje nismo uspešno priveli
kraju. Na primer, pišemo dugačak fajl i računar na kome radimo se odjednom
blokira ili nam nestane struja. Ono što smo pisali nije izgubljeno ve} se čuva u
ovom fajlu. Zato UNIX spada u najstabilnije OS-ove.
Ako neki od gore pomenutih fajlova ne postoji, smatra se da je prazan. Ukoliko neko želi da promeni shell u kojem radi, posla}e pismo administratorima (rootu).
Fajlovi koje koristi pine:
.pinerc – Konfiguracija za pine. Učitava se
prilikom svakog startovanja pinea.
.addressbook – U njemu se čuvaju adrese
poznanika.
.addressbook.lu – Pomo}ni fajl vezan za adrese.
.signature –
Sadržaj ovog fajla }e se pojaviti kao deo svake poruke koju pišemo. Kao što mu i
samo ime kaže, služi za potpis.
mail/sent-mail – Tu se čuvaju poruke koje smo
poslali.
mail/saved-messages – Ovde su poruke koje
čuvamo.
mail/postponed-messages – Ovde su poruke koje još nismo
završili.
dead.letter – Sve neuspele (i prekinute) akcije u vezi pisanja
pisama u pineu se čuvaju u ovom fajlu. Komentar je isti kao za DEADJOE.
Svi fajlovi (osim konfiguracionog .pinerc) mogu se preimenovati ili smestiti u neki drugi direktorijum. Tako|e, direktorijum mail koji se po defaultu koristi za foldere ne mora da se zove tako, niti mora da postoji. Sve se to podešava u setupu za pine.
Dalji koraci
Prvi disk u naredbi quota sadrži sve fajlove, snimljenu i poslatu poštu… Drugi disk sadrži primljenu poštu (koja stoji u inboxu pinea), kao i sve poruke koje smo odredili za slanje, a koje još nisu poslate.
drwxr-x--x <broj> <vlasnik> <grupa> …
d – Oznaka da li
je direktorijum.
r – Dozvoljeno čitanje.
w – Dozvoljeno pisanje.
x –
Dozvoljeno izvršavanje (izvršnog) fajla ili ulazak u
direktorijum.
<broj> – Broj linkova na taj fajl.
Prva trojka (rwx) su prava za korisnika, druga trojka (r-x) su prava vezana za korisnike iz grupe, a tre}a trojka (--x) – za sve ostale. Grupu odre|uje administrator (sys adm). Mogu da je čine ljudi koji rade u istoj kancelariji, studenti istog kursa – recimo njima treba C kompajler… Administrator (sys adm) ima sva prava u UNIX-u, npr. može bez upozorenja da obriše neku korisnikovu datoteku bez traga. U novijim OS-ovima administratorima se ostavljaju sva prava da mogu da urade bilo šta zbog održavanja sistema, ali }e i korisnik saznati za to.
Bitna razlika izme|u DOS-a i UNIX-a je u kraju reda. U DOS-u su to 2 karaktera (CR LF – ascii kodovi su: #13 #10), a u UNIX-u – samo 1 (LF). CR je Carriage Return (povratak na početak reda, vra}anje bubnja, tj. kolica na pisa}oj mašini ulevo), a LF – Line Feed (spuštanje za red niže). ASCII – American Standard Code for International Interchange. DOS i kasniji OS-ovi koriste da je novi red CR LF, na COMMODORE-u 64 novi red je bio CR, a u C-u i UNIX-u novi red je LF.
Binarno prenošenje je bit-po-bit. Ali ascii tekst tada ne bi bio dobro prenesen jer bi morao svaki LF da se zameni sa CR LF i obratno. Zato služi ascii prenos. Na primer, neki DOS fajl binarno ima 150 karaktera, a ascii – 139.
Iako mnogi mislee da je vreme Linux konzole ili DOS-a odavno prošlo, onda imajući u vidu i da Linux konzola po funkcionalnosti nije baš ekvivalent DOS-a (jer je Linux konzola je naprednija), pozabavićemo se nekim tekst browser-ima. U slučaju da sve vreme koje provodite u Linux-u provodite zapravo u X okruženju i ako je Window Manadžer ili neko desktop okruženje predstavlja Vaš izbor, postoje situacije kada itekst-orijentisani web browser-i mogu biti korisni:
Informacije o brauzeru Lynx mogu da se dobiju na:
Lynx koriste i napredniji korisnici kompjutera na Linuxu i drugim Unix kompatibilnim operativnim sistemima. To je brauzer za one koji žele brzinu i brzi pristup tekstualnim informacijama.
Lynx je na Linuxu jedan od najbržih brauzera (radi u tekstualnom modu i prvenstveno prikazuje tekst internet prezentacija). Slike se mogu gledati nekim pokazivačima slika, i to samo jedna po jedna ili na pojedinačan način. Čak možete da gledate i internet prezentacije koje su napisane uz pomoć frejmova. (bez obzira na upozorenja tipa da "Vaš brauzer ne podržava frejmove", vi samo nastavite brzi surf dalje kroz internet prateći linkove koje Vam Lynx pokaže). Lynx može da se koristi u konzoli na Linuxu, ali i pod X Window sistemom, ako koristite neku emulaciju terminal programa kao npr. Xterm ili Rxvt.
Lynx može pored ostaloga da služi za izradu internet prezentacija, za čitanje od internet news, slanje emaila ili čitanje emaila ili za upisivanje formulara u internet prezentacijama. Za sve one koji žele brzo i efektivno da dobiju njihove tekstualne informacije sa interneta, dok ih reklame i druge sličice ne zanimaju toliko, preporučujem Lynx. Poznato je još, da ako neka internet prezentacija ne može da se gleda pod Lynx-om, onda sigurno ne podržava HTML standarde i sigurno je vrlo nekvalitetna.
Lynx može da stane i na jednu disketu. Tako ako želite da koristite vrlo stare kompjutere bez hard diska za internet, onda možete sa jednom disketom da pokrenete kompjuter sa Linuxom, a sa drugom disketom da učitate Lynx i opet sa velikom brzinom koristite internet.
Links je vrlo sličan Lynx brauzeru. Ovaj može da pokazuje i tabele na navodno bolji način. Koristi sistem menija, pokazuje boje i može da se koristi u konzolnom načinu rada, pa je zato dosta brz i pregledan.
Links može da se nađe na ovoj adresi:
Mnogi smatraju da je Links naslednik Lynx browser-a. On poseduje i opcije za ispravno prikazivanje horizontalnih tabela i frejmova, ograničenu podršku za JavaScript, padajuće menije a poslednja verzija poseduje i osnovni grafički mod za X-ove.
Links se startuje kao i Lynx:
links www.matf.bg.ac.yu
Links po default-u prepoznaje miša, iako deluje da nema mogućnost skrolovanja. Navigacija pomoću tastature je veoma slična Lynx-ovoj.
Ovde treba reći da je kretanje po stranici korišćenjem tastera 'up' i 'down'
keys pomalo nespretno ukoliko se stranica sastoji od horizontalnih tabela, pošto
se Links kreće po linkovima prve kolone, zati druge kolone, pa treće itd..
Lynx-ova opcija sa ' 'number links' bi načinila čuda ali na žalost nije
inplementirana. Yato koristite
još jedan problem se može
javiti usled tabela a to je da će neke stranice biti preširoke za standardni
80x40 prozor terminala. U ovom slučaju moraćete da skrolujete horizontalno ili
da povećate prozor terminala. Links koristi tastere [ i ]
za tu funkciju, dok w3m, koga zadnjeg predstavljamo,koristi <; i
>.
Pritisnite download_dir directory
opciju da bi podesili default
download direktorijum ili da bi podesili plugin-e.
Ko i Lynx, Links poseduje '-dump' opciju z akonvertovanje HTML fajlova u obične tekstualne fajlove. Pošto Links podržava horizontalne tabele, konačni tekstualni fajl izgleda nešto sređenije nego sa Lynx-om.
Postoji i 'eksperimentalna' verzija Links-a, ELinks sa poboljšanim rukovanjem Cookie-ja i još nekim poboljšanjima.
Raspored tastera je prikazan u README fajlu u '/usr/share/doc/links-version', a ostale informacije možete skupiti pomoću naredbe man links i Links User Reference Manual.
Statusi procesa u komandi ps:
D – Uninteruptible sleeping.
R –
Runnable.
S – Sleeping.
T – Stopped or Traced (suspended).
Z – Zombie.
Suspendovanje procesa vrši se pritiskom na ^Z.
Poziv jednog skripta iz drugog vrši se prostim navo|enjem imena prvog skripta u drugom. Recimo da želimo da skript bbb pozovemo iz skripta aaa. Tada u jednom redu skripta aaa navedemo bbb. Naravno, oba fajla, i aaa i bbb, moraju biti izvršni, tj. moraju imati parametar x me|u pravima korisnika. Poziv jednog skripta iz drugog može se izvršiti i naredbom exec <skript>, jedino što se u tom slučaju bukvalno prelazi na taj skript, dok pozivaju}i prestaje sa izvršavanjem (isto kao poziv drugog batch fajla bez komande call u DOS-u).
Kada se startuje skript u okviru koga on sam sebe poziva (rekurzivno), tada }e se startovati puno procesa (trebalo bi beskonačno mnogo, ali postoji ograničenje od nekoliko desetina). Da se ne bi ubijalo nekoliko desetina procesa naredbom kill -9 (usput, neki procesi }e tako postati zombie), samo se ubije celokupan posao (job) naredbom %<broj>.
U starijim verzijama LINUX-a skript se startuje pomo}u sh <skript>, pa je takav i poziv jednog skripta u okviru drugog.
Svega nekoliko korisnih napomena:
^C u većini progama služi za prekid
programa (ponekad i ^D).
<tab> dovršava pisanje imena fajla (ako je
jednoznačno odre|en). Ako postoji više fajlova sa početkom koji smo napisali,
napisaće se još i onaj deo tih komandi koji je zajednički za sve njih.
^D
(negde i tab) za nekoliko napisanih slova (string) lista sve komande koje
počinju tim stringom.
^D u slučaju da nije ništa napisano u komandnoj liniji,
ima funkciju logout.
^<bckspc> je ponekad bolje koristiti nego sam
backspace, na primer, pri logovanju ili ftpu.