URL i Xpointer

Tipičan URL koji identifikuje resurs na mreži sastoji se od sledećih delova:

shema server [porta] putanja ime-datoteke

Shema identifikuje protokol koji se koristi za pronalaženje dokumenta. Server je domen računara na kome dokument treba tražiti. Domenu se može dodati broj porte koji treba koristiti za povezivanje sa serverom. Dokument treba tražiti u katalozima i podkatalozima navedenim u putanji, a datoteku u kojoj se nalazi dokument identifikuje ime-dokumenta.

URL ponekad sadrži iza znaka # identifikator koji identifikuje imenovano sidro unutar dokumenta. To imenovano sidro se unutar HTML dokumenta postavlja etiketom a i atributom name, na primer

<a name="ime-sidra">

Kada se uspostavlja veza sa nekim dokumentom koristeći imenovano sidro, prelistač prikazuje u prozoru deo dokumenta koji sadrži sidro. Ovakav mehanizam povezivanja je vrlo ograničen jer jedan dokument može uzpostaviti vezu sa nekim delom drugog dokumenta samo ako je u tom drugom dokumentu sidro postavljeno. Ovo ograničenje prevazilizi XPointer jer on, umesto da koristi fiksna imena, identifikuje delove dokumenta koristeći XPath izraze.

XPointer je jednostavno XPath izraz, najčešće lokaciona putanja, unutar zagrada xpointer(). Legalni pokazivači XPointer bi bili:

xpointer(/)
xpointer(//lično-ime)
xpointer(/porodica/član/ime/lično-ime/text())
xpointer(/porodica/član[@id<400])

Jedan XPointer pokazivač ne identifikuje uvek samo jedan element. U zavisnosti od dokumenta na koji se primenjuje, XPointer može da identifikuje nula, jedan ili više čvorova. Čvorovi su najčešće elementi, ali mogu da budu i atributski i tekstualni čvorovi, tačke i opsezi.

XPointer može da identifikuje više čvorova dopisivanjem pokazivača. Na primer,

xpointer(//lično-ime)xpointer(//prezime)

ukazuje na sve elemente lično-ime i prezime u dokumentu.


Dokument:
URL:
Autor: Cvetana Krstev
Poslednja izmena: