...Prethodna strana ...Sadržaj ...Sledeća strana ...

Hiper-veze


Hiper-veza (engl. hyperlink) uspostavlja hipertekstuelnu strukturu dokumenta zapisanog u HTML-u tako što omogućava da se poveže neki fragment tekućeg teksta sa nekim drugim delom tog ili, pak, nekog drugog teksta. Tekstovi koji se povezuju hipertekstuelnim vezma se mogu nalaziti na istom ili na različitim računarima. Hiper-veza se može zamisliti kao luk koji povezuje neka dva čvora obeležena, na primer, sa 1 i 2 u jednom grafu:

Hiper-veza predstavlja mogućnost da se čitanje teksta iz čvora 1 nastavi u čvoru 2. Ovakva hiper-veza se enkodira pomoću sidra (engl. anchor) koje povezuje fragment teksta u čvoru 1 sa adresom čvora 2. Opšta etiketa za sidro je oblika <A atribut> ... </A>. Enkodiranje ovakve informacije podrazumeva da se u čvoru 1 opišu:

Ove dve pozicije se nazivaju, redom, polazno i dolazno sidro. Polazno sidro označava u tekstu onu poziciju sa koje se prelazi na neki drugi tekst i kodira se pomoću atributa HREF:

<A HREF= adresa čvora 2> pozicija u čvoru 1 sa koje se prelazi na čvor 2 </A>

Navigator obično interpretira polazno sidro u HTML-dokumentu kao fragment teksta na koji se može "kliknuti", grafički istaknut podvlačenjem i drugom bojom slova od boje slova samog teksta.

Dolazno sidro je ili adresa neke datoteke ili etiketa koja obeležava deo teksta. Enkodira se pomoću atributa NAME:

<A NAME= pozicija u čvoru 2> tekst u čvoru 2 na koji se prelazi iz čvora 1 </A>

Atribut NAME nije obavezan. Ukoliko se on izostavi, navigator se pozicionira na početak dokumenta u čvoru 2, a inače na naznačenu poziciju.

Adresiranje

Adresiranje se temelji na pojmu uniformnog lokatora resursa (skr. URL, od engl. Uniform Resource Locator), koji omogućava da se precizno imenuje adresa čvora 2, ma gde on bio fizički lociran. U opisivanju adrese koja upućuje na čvor 2 razlikujemo više slučajeva u zavisnosti od toga koliki je deo URL-a poznat u tom trenutku.

  1. Ako se pozicija čvora 2 nalazi u okviru istog dokumenta kao i čvor 1 (tj. ako se čvor 1 i čvor 2 nalaze u istoj datoteci), tada se adresiranje vrši na sledeći način:

    • u polaznom tekstu se navodi etiketa (polazno sidro):
      <A HREF="#adresa"> tekst na koji se može "kliknuti" </A>
    • u dolaznom tekstu se navodi etiketa (dolazno sidro):
      <A NAME= "adresa"> dolazni tekst </A>

    Primer 1.

  2. Ako je pozicija čvora 2 u nekom dokumentu (datoteci) izvan onog dokumenta koji sadrži čvor 1, ali se obe nalaze na istom serveru, onda se adresiranje vrši navođenjem relevantnog dela puta koji je potreban da bi se iz čvora 1 definisao put do čvora 2. Neka je, na primer, www.fakultet.bg.ac.yu ime servera na kome se nalaze oba hipertekstuelna čvora. Neka su direktorijumi organizovani kao na donjoj slici i neka X sadrži datoteke a i b, Y datoteku c, a Z datoteku d.
    dir

    Tada pod apsolutnom adresom datoteke c podrazumevamo adresu http://www.fakultet.bg.ac.yu/X/Y/c. Apsolutnom adresom je određen jednoznačno URL datoteke c. Ali unutar jednog servera se mogu definisati i relativne adrese datoteka. Na primer,

    • Za tekst u datoteci a,
      • adresa datoteke b je b;
      • adresa datoteke c je Y/c;
      • adresa datoteke d je Y/Z/d;
    • Za tekst u datoteci c,
      • adresa datoteke a je ../a (simbol .. označava neposredno nadređeni direktorijum);
      • adresa datoteke d je Z/d;
    • Za tekst u datoteci d,
      • adresa datoteke a je ../../a;
      • adresa datoteke c je ../c;

    Referisanje na čvor 2 iz čvora 1 vrši se tada sledećim etiketama u okviru istog servera:

    • u polaznom tekstu se navodi etiketa (polazno sidro):
      <A HREF= "URL dolazne datoteke"> tekst na koji se može "kliknuti" </A>

    Efekat je da će se preći sa pozicije polaznog sidra u čvoru 1 na početak datoteke (dokumenta) čija je adresa navedena pod atributom HREF.

    Primer 2.

  3. Ako je pozicija čvora 2 dokument (datoteka) koja se nalazi na drugom serveru (računaru), tada se kao vrednost atributa HREF navodi puni izraz URL-a datoteke koja predstavlja čvor 2. U opštem slučaju tada:

    • u polaznom tekstu se navodi etiketa (polazno sidro):
      <A HREF= "URL"> tekst na koji se može "kliknuti" </A>


    Primer 3.

  4. U slučajevima 2. i 3, ako se prelaz vrši na poziciju unutar datoteke specifikovane adresom URL-a, može se dodati atribut NAME sa istim značenjem kao u slučaju 1.



...Prethodna strana ...Sadržaj ...Sledeća strana ...
Duško Vitas, vitas@matf.bg.ac.yu