...Sadržaj ...Sledeća strana ...

Šta je to hipertekst?


Tekst

... ili dokument je "informacija namenjena ljudskom sporazumevanju koja može biti prikazana u dvodimenzionalnom obliku... Tekst se sastoji od grafičkih elemenata kao što su karakteri, geometrijski ili fotografski elementi ili njihove kombinacije, koji čine sadržaj dokumenta." (ISO-definicija)
U svakom tekstu se razlikuju dve osnovne formalne strukture:
  • logička struktura ili logički izgled (engl. logical layout) opisuje organizaciju sadržaja teksta. Tipični elementi logičke strukture su jedinice kao što su naslovi ili, pak, pasusi.
  • grafička struktura ili grafička izgled (engl. graphical layout) opisuje organizaciju teksta u "štampanom" obliku. Tipični elementi grafičke strukture su jedinice kao što su strana ili red.
Logička struktura ne zavisi od grafičke strukture dokumenta.

Hipertekst

... ili web-dokument je, pojednostavljeno, tekst koji sadrže veze ili uputnice (engl. link) ka drugim dokumentima ili na samog sebe. Preciznije, hipertekst je skup stranica (engl. page), u obliku datoteka, međusobno povezanih uputnicama koje su umetnute u stranice. Ove uputnice se obično vide kao veze (hiperveze) na koje se može kliknuti (od engl. to click). Za razliku od običnog teksta, koji se čita linearno (sleva na desno, odozgo naniže), hipertekst se čita prateći hiper-veze u tekstu, dakle, ne nužno na linearan način.

Navigator

... ili razgledač (engl. browser) je interpretator jezika za prikazivanje hipertekstuelnih dokumenata: on omogućava njihov vizuelni prikaz na ekranu.

Jezici za opisivanje dokumenta

... su jezici koji omogućavaju da se precizno opiše izgled i sadržaj jednog teksta. Od posebnog su značaja:

  • SGML (skr. od Standard General Markup Language),
  • TeX i LaTeX (za matematičke tekstove),
  • PostScript (jezik laserskih štampača),
  • RTF (skr. od Rich Text Format), ...

Jezici za opisivanje hiperteksta

... su jezici koji omogućavaju da se precizno opiše hipertekstuelna struktura jednog teksta (uputnice na druge tekstove, itd). Ovi jezici dopuštaju da se eksplicitno opiše logička struktura teksta i različiti tipovi veza u tekstu. Veze mogu biti unutrašnje (kada veza upućuje na drugi deo istog teksta), spoljašnje (kada veza upućuje na neki drugi teksta) i izvršne (kada se unutar teksta aktivira veza na neku izvršnu proceduru). Najznačajniji jezici ove vrste su:

  • SGML,
  • HTML (skr. od HyperText Markup Language), pojednostavljena verzija SGML-a,
  • XHTML (skr. od Expandable HTML) i
  • XML (skr. od Extensible Markup Language, "kompromis" između preterane složenosti SGML-a i jednostavnosti HTML-a; njegova standardizacija je u toku).


...Sadržaj ...Sledeća strana ...
Duško Vitas, vitas@matf.bg.ac.yu